Archiwum: Styczeń 2015

Dużo mnie to kosztuje

Praca w zawodzie asystenta dyrektora to prawdziwe urwanie głowy. Gdybym wiedział, że z chwilą zajęcia tego stanowiska skończy się moje życie osobiste, dwa razy zastanowiłbym się czy aby na pewno stać mnie na takie poświęcenie. Podejrzewałem, że praca asystenta nie będzie prostym zadaniem, ale nie spodziewałem, że będzie mnie kosztowała aż tak wiele.

Too much workAsystentem dyrektora jestem od czterech miesięcy. Początkowo wydawało mi się, że złapałem Pana Boga za nogi, a niewyrabianie się z obowiązkami zawodowymi wynika z mojego braku doświadczenia. Niestety, im dłużej zajmowałem się sprawami dyrektora i firmy tym wcale obowiązków nie ubywało. Nie wiem jak poradziłbym sobie z nimi wszystkimi, gdyby nie szybkie dostosowanie się do nowych warunków i nie nauczył się szybko obchodzić niektórych rzeczy na skróty, asystent dyrektora Pruszków.

Czasem sobie myślę, że już dłużej nie wytrzymam i zaraz odejdę z firmy. Do tej pory jakoś udawało mi się rano wstawać i chodzić do pracy, ale nie wiem ile to jeszcze potrwa. Marzy mi się jakaś spokojniejsza i mniej wymagająca praca. Znam wielu ludzi, którzy na ilość obowiązków zawodowych nie narzekają. Znam nawet paru asystentów, którzy są bardzo zadowoleni ze swoich posad. Może po prostu trafiłem na jakąś felerną firmę? To by był ogromny pech!

Środowisko pracy

q44bMiejscem pracy asystenta dyrektora jest pomieszczenie zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie gabinetu dyrektora w instytucjach, urzędach, przedsiębiorstwach i innych organizacjach funkcjonujących w różnych sektorach gospodarki. Praca jest wykonywana na stanowisku wyposażonym w urządzenia biurowe (komputer, drukarka, telefon, fax, skaner, kserokopiarka). Jest to wielogodzinna praca w pozycji siedzącej, dlatego szczególnie ważne jest zorganizowanie stanowiska zgodnie z zasadami BHP, ochrony ppoż. i wymaganiami ergonomii.

Zagrożeniem dla zdrowia występującym na tym stanowisku jest obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, narządu wzroku oraz zaburzenia psychosomatyczne związane ze stresem i odpowiedzialnością. Czas i miejsce pracy związane są bezpośrednio z pracą dyrektora, co wymaga od asystenta dużej dyspozycyjności. Asystent pracuje samodzielnie, ale w celu realizacji zadań musi współpracować z innymi pracownikami oraz kontrahentami, asystent dyrektora Lubin.

Jak zostać asystentem dyrektora i czym ta praca się charakteryzuje?

q44Do podjęcia pracy w zawodzie asystenta dyrektora wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie ogólnokształcące lub średnie zawodowe o kierunkach związanych z marketingiem, reklamą lub ekonomią.  W zależności od branży może być wymagane wykształcenie kierunkowe zawodowe. Pracodawcy najczęściej wymagają jednak wykształcenia wyższego o kierunkach związanych z prawem, zarządzaniem, marketingiem, reklamą, administracją, ekonomią. Bardzo istotne jest również doświadczenie zawodowe, ponieważ umiejętności wymagane do wykonywania zawodu zdobywa się poprzez przyuczenie na stanowisku pracy. W zależności od przedsiębiorstwa i branży pracodawcy mogą wymagać również znajomości języka obcego, właściwego dla prowadzonej działalności. Wskazane jest również posiadanie prawa jazdy kategorii B. Asystent dyrektora powinien uczestniczyć w szkoleniach i kursach wewnętrznych, jak i organizowanych przez instytucje szkoleniowe, doskonaląc swoje umiejętności interpersonalne, obsługę programów z pakietu biurowego oraz z zakresu zarządzania, marketingu i reklamy.

Asystent dyrektora jest zawodem o charakterze biurowym. Jego praca polega na organizowaniu i koordynowaniu spraw związanych z administracyjnym i logistycznym funkcjonowaniem stanowiska dyrektora w organizacji. Zadaniem asystenta jest prowadzenie terminarza, organizowanie i uzgadnianie czasu pracy dyrektora oraz przygotowywanie dla niego raportów, prezentacji, analiz i zestawień. Asystent organizuje oraz obsługuje spotkania i konferencje, jak również podróże służbowe dyrektora. Zapewnia i koordynuje przepływ informacji, w tym również telefonicznej i mailowej oraz obieg dokumentów. Dba o wygląd biura i urządzeń biurowych. Może reprezentować dyrektora zarówno wobec współpracowników wewnątrz zakładu pracy, jak i wobec kontrahentów zewnętrznych – na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, asystent dyrektora Leszno.