obowiązki asystenta dyrektoraWbrew pozorom bycie asystentem dyrektora wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Osoba na tym stanowisku musi wykazać się niemałym zaangażowaniem. W końcu nieustannie wspiera dyrektora w zakresie realizacji bieżących działań. Nie tylko biznesowych, ale również handlowych, operacyjnych, czy nawet reprezentacyjnych.

Oprócz tego asystent dyrektora jest zobowiązany do przygotowywanie przeróżnych zestawień, analiz, raportów, pism i prezentacji. Często musi to robić w obcym języku, na przykład angielskim, czy niemieckim. Coraz częściej jest to również język włoski, francuski, a nawet hiszpański.

Co jeszcze? Osoba pracująca na tym stanowisku powinna wspierać, a czasami też koordynować pracą konkretnych działów. Współpracuje również z działami operacyjnymi firmy. Niekiedy też musi bezpośrednio i pośrednio kontaktować się z poszczególnymi klientami. Ani trochę nie brzmi to na łatwą pracę.

Wśród wymagań pracodawcy wymagają wykształcenia wyższego, często ukierunkowanego na branżę, w której działa konkretne przedsiębiorstwo. Oczywiście niezbędnym aspektem jest znajomość języka obcego w mowie i piśmie. Minimum stanowi poziom B2. Pracodawcy oczekują, aby kandydat na stanowisko asystenta dyrektora posiadał prawo jazdy kategorii B i był mobilny. Musi na bardzo wysokim poziomie obsługiwać pakiet Microsoft Office. W tym również program Excel. Ponadto kandydat powinien umiejętnie planować oraz koordynować wiele zdań. Co za tym idzie musi być doskonale zorganizowany, pracować systematycznie i przede wszystkim być konsekwentnym w swoich działaniach.