Z powodu depresji również można uzyskać zwolnienie lekarskie
Jakie są objawy depresji? Smutek oraz przygnębienie. Wtedy człowiek ma nieustanne przekonanie, że jego sytuacja już nigdy się nie poprawi. Z tą dolegliwością mogą mierzyć się także asystenci dyrektorów. A wpływ na nią może mieć stres, nadmiar obowiązków oraz problemy osobiste.
Podczas doświadczania takiego stanu chory traci motywację do działania. Przy szukaniu pomocy powinien udać się do psychologa albo psychiatry. W tym przypadku lekarz może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy. Warto wiedzieć również o tym, że z treści takiego zwolnienia nie będzie wynikać na co chorujemy, a my jako pracownicy nie mamy obowiązku tłumaczenia tego pracodawcy.
Depresja jest chorobą, a na tzw. L4 pracownik może przebywać przez 182 dni i pobierać z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% wypłaty. Oczywiście jakiekolwiek próby symulacji tej przypadłości będą zwykłym oszustwem, a ZUS ma prawo do tego, aby skontrolować, czy zaświadczenie było wystawione zasadnie.
Najlepiej jest dbać o siebie i zapobiegać depresji. Jak to robić? Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Frustracja wywołana przez przepracowanie oraz niezadowolenie z działań, które zostały podjęte zawodowo może prowadzić do rozwoju depresji. Dlatego praca, którą wykonujemy powinna być odpowiednio dobrana. Najlepiej w taki sposób, aby sprawiała przyjemność pracownikowi. Na każdym kroku powinniśmy również doceniać to co pozytywne oraz dobre w naszym życiu. Dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie będzie miała także aktywność fizyczna. Dotleniony organizm lepiej radzi sobie ze stresem.