Archiwum: Marzec 2018

Z powodu depresji również można uzyskać zwolnienie lekarskie

depresjaJakie są objawy depresji? Smutek oraz przygnębienie. Wtedy człowiek ma nieustanne przekonanie, że jego sytuacja już nigdy się nie poprawi. Z tą dolegliwością mogą mierzyć się także asystenci dyrektorów. A wpływ na nią może mieć stres, nadmiar obowiązków oraz problemy osobiste.

Podczas doświadczania takiego stanu chory traci motywację do działania. Przy szukaniu pomocy powinien udać się do psychologa albo psychiatry. W tym przypadku lekarz może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy. Warto wiedzieć również o tym, że z treści takiego zwolnienia nie będzie wynikać na co chorujemy, a my jako pracownicy nie mamy obowiązku tłumaczenia tego pracodawcy.

Depresja jest chorobą, a na tzw. L4 pracownik może przebywać przez 182 dni i pobierać z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% wypłaty. Oczywiście jakiekolwiek próby symulacji tej przypadłości będą zwykłym oszustwem, a ZUS ma prawo do tego, aby skontrolować, czy zaświadczenie było wystawione zasadnie.

Najlepiej jest dbać o siebie i zapobiegać depresji. Jak to robić? Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Frustracja wywołana przez przepracowanie oraz niezadowolenie z działań, które zostały podjęte zawodowo może prowadzić do rozwoju depresji. Dlatego praca, którą wykonujemy powinna być odpowiednio dobrana. Najlepiej w taki sposób, aby sprawiała przyjemność pracownikowi. Na każdym kroku powinniśmy również doceniać to co pozytywne oraz dobre w naszym życiu. Dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie będzie miała także aktywność fizyczna. Dotleniony organizm lepiej radzi sobie ze stresem.

Asystent dyrektora i mailowe dylematy

pisanie mailiKto jak kto, ale asystent dyrektora savoir-vivre w mailach powinien mieć opanowany w małym paluszku. Wśród podstawowych elementów służbowych maili z pewnością znajduje się bardzo precyzyjnie określony temat, powitanie, pożegnanie, a także podpis. O tym nie wolno zapomnieć. Jednak istnieją również inne aspekty, o której warto pamiętać.

Konstrukcja korespondencji służbowej dotyczy także kandydatów na stanowisko asystenta dyrektora. Bowiem potencjalny szef będzie nas oceniał nie tylko na podstawie dokumentów aplikacyjnych, ale również po tym w jaki sposób je przekażemy. Mail, w którym wysyłamy CV musi mieć zachowaną odpowiednią formę. Ogromne znaczenie będzie miał tytuł. Natomiast przy rozpoczęciu maila należy wiedzieć o tym, że sformułowanie „Witam” nie jest odpowiednie. Znacznie lepiej jest rozpocząć wiadomość od zwrotu „Szanowni Państwo”. Nie można również zapomnieć o wymienieniu informacji o tym, gdzie znaleźliśmy informację o ofercie pracy.

Warto wiedzieć, że to w jaki sposób mailujemy do naszych współpracowników ma wpływ na to w jaki sposób ci będą nas postrzegać. Temat powinien być krótki i klarowany, dzięki temu adresat w szybki sposób zorientuje się w jakim celu do niego piszemy. Treść musi być jasna i napisana poprawnie. Skróty oraz emotikony mogą być niezrozumiałe dla odbiorcy. Niekiedy wydadzą się także niestosowne. Każdą oficjalną wiadomość warto zakończyć uprzejmym zwrotem „Z poważaniem”, bądź „Z wyrazami szacunku”. Nie zapominamy także o podpisie.